EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Pirinç Kabuğundan “Yanmayan İnşaat Malzemesi” Üretildi

Düzce Üniversitesinde çalışma yürüten akademisyenler, pirinç kabuğundan katma değeri yüksek, yanmazlık özelliğine sahip ve suya dayanıklı lif levha geliştirdi.

DÜ Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Yapı Malzemesi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serkan Subaşı, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  ”Geliştirmiş olduğumuz bu ürün, temelde inşaat sektörünün tüketimi için hazırlandı. Özellikle bölme duvar elemanlarında, tavan ve döşeme kaplamalarında, suya karşı dayanıklı bir ürün olması dolayısıyla bina dış cephe kaplama malzemesi olarak farklı yüzey görüntülerine ve dokularına sahip olacak şekilde de üretilebilir” Pirinç kabuğu atığı ülkemizde yeterince değerlendirilemiyor. Bu ürünümüzü çok daha katma değeri yüksek bir ürün haline dönüştürerek, levha üzerinde inşaat sektöründe kullanılabilecek hale getirmiş olduk”dedi.

Pirinç kabuğu, ağaç lifi, kireç taşı ve çimento kullanılarak geliştirilen A1 sınıfı yanmazlık özelliğine sahip “Pirinç Kabuğu Katkılı Yüksek Performanslı Lif Levha” için Türk Patent Enstitüsüne yapılan başvurunun ön incelemeyi geçtiği bildirildi.

Pirinç kabuğu atıklarının her şeyden önce katma değeri yüksek ürünlerde değerlendirilmesini amaçladıklarını belirten Subaşı, Türkiye’de 500 bin ton pirinç hasadı yapıldığını ve yaklaşık 100 bin ton pirinç kabuğu atığının ortaya çıktığına aktardı. Subaşı, projeyi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Tezleri Programı kapsamında, kentte ağaç ürünleri sektöründe faaliyet gösteren uluslararası bir firmayla üniversite-sanayi iş birliği olarak gerçekleştirdiklerini anlattı.

Türkiye’de 1980’li yıllarda kişi başı pirinç tüketim miktarının 2,5 kilogram düzeylerindeyken bu rakamın günümüzde yılda 12,5 kilograma kadar çıktığını aktaran Subaşı, “Dolayısıyla pirinç tüketiminin giderek arttığı bir toplum içerisinde bulunuyoruz. Pirinç, insanların besin gıdası olarak vazgeçilmez bir ürün olarak hayatımızda giderek yerini arttırırken, tarımsal atık olarak pirinç kabuğu atığı da her geçen gün daha yüksek miktarda da gerek dünyada gerekse ülkemizde açığa çıkmakta.” diye konuştu. Pirinç kabuğunun diğer tarımsal atıklara göre farklılıkları olduğuna işaret eden Subaşı, şunları kaydetti:

“Pirinç kabuğu içinde bulundurmuş olduğu bileşiklerden dolayı alev almayan bir özelliğe sahip. Bu özelliğinde yola çıkarak pirinç kabuğunun, çimentolu lif levha üretiminde kullanılabilirliğini araştırdık. Proje kapsamında aslında birden fazla ürün elde ettik. Temelde A1 sınıf yanmaz ürün elde etmek ve beraberinde hafif, ısı izolasyon değeri bakımından da iyileştirilmiş bir ürün elde etmeyi amaçlamıştık. “ dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)