EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Otların Rüzgarlı Öyküsü:8. Alaçatı Ot Festivali Sona Erdi

Çeşme Belediyesi'nin düzenlediği  Otların Rüzgarlı Öyküsü: 8. Alaçatı Ot Festivali sona erdi. 

6-9 Nisan tarihleri arasında düzenlenen "Shining Star Awards 2016’da "En Başarılı Festival" ödülüne layık görülerek başarısını ödülle taçlandıran ve geçen yıl rekor bir katılımla gerçekleşen festivale bu yıl 200.000 ziyaretçi katıldı.

Alaçatı Ot Festivali‘nin bölgenin doğallığını ve kültürünü yansıtan bir festival olduğunu vurgulayan Başkan Muhittin Dalgıç, etkinliğin amacının Alaçatı‘nın vazgeçilmezlerinden olan ot kokulu dar sokaklarını bu günlere taşımak ve o sokaklarda yaşanmış kültürü gelecek nesillere aktarmak olduğunu ifade etti. Başkan Dalgıç, "Ot Festivali ile Alaçatı’nın korunmuş doğası ve eşsiz tarihi dokusunu, gelenek ve göreneklerimizdeki sıcaklık ve samimiyetle harmanlayarak yerli ve yabancı konuklarımızla tanıştırmak istiyoruz" şeklinde konuştu. 

130 çeşit bitki topladı

Alaçatı Ot Festivali’nin son gününde düzenlenen En Fazla Ot Toplama Yarışması’nın birinciliğini, Germiyan Mahallesi’nde duvarlara yaptığı desenlerle tanınan Nuran Erden kazandı. Nuran Erden, doğadan topladığı 72 çeşit yenebilir bitki ve 58 çeşit tıbbi bitki birinci olmaya hak kazandı. Yarışmada, Ülkü Erden ikinci, 12 yaşındaki İklim Erden de üçüncü oldu. Çok sayıda kişi toplanan ot çeşitlerini inceleyerek isimlerini ve nerelerde kullandıklarını da öğrendi.

Alaçatı’nın girişinde kurulan stantlarda Egeli kadınlar yöresel lezzetleri tanıttı. Ege’de yetişen otlardan yapılmış yiyeceklerin satıldığı fuar alanı ise yoğun ilgi gördü

Festivalin ikinci gününde gerçekleştirilen kortej yürüyüşü renkli görüntülere sahne oldu. Bando eşliğinde faytondan, bisikletlere, otomobilden traktörlere kadar çeşitli araçların da katılımıyla oluşturulan kortej yürüyüşüne, birbirinden renkli giysilerle yapılan katılım, Alaçatı’yı karnaval havasına soktu.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)