EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Yarışmayla Yap Mimarları Kalebodur'da Buluştu

‘Yarışmayla Yapanlar Buluşuyor 2017’ etkinliği, Kaleseramik Merkez Binası, Dr. İbrahim Bodur Konferans Salonu’nda kalabalık bir mimar grubunun katılımıyla gerçekleşti.

  1 Nisan 2017 Cumartesi günü düzenlenen ‘Yarışmayla Yapanlar Buluşuyor’ etkinliğinde; 2016’da gerçekleşen yarışmalar, yarışmayla hayata geçen projeler ve yarışma ortamında yaşanan süreç konuşuldu. Ayrıca Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak da, konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte, Lüleburgaz'a yarışmayla kazandırdıkları projeleri anlattı. 

2016’da açılan yarışmalarda birincilik ödülü alan toplam 16 proje, müellifleri tarafından katılımcılarla paylaşıldı. Proje müellifleri, tasarım süreçlerini ve yarışma sonrasında gelinen noktayı, sunum eşliğinde anlattı. İkinci bölümde, 2016 yılında uygulamaları tamamlanan projelerin mimarları, tasarımdan uygulamaya kadar, yarışmalarda geçirdikleri süreçleri anlattı. Üçüncü bölümde ise tasarımdan çok, farklı bir uygulamayla hayata geçen yarışma projelerinde yaşanan değişimlerin nedenlerinden bahsetti. Üç bölümde de, katılımcılar ile detaylı sunumlar paylaşıldı.  


Sunumlardan sonra düzenlenen forumda; ‘Yarışmayla Yap projesinin sürdürülebilirliği’, ‘TMMBO Mimarlar Odası'nın Türkiye yarışmalar alanındaki yeri ve bu alana katkısı’, ‘Son dönem yarışmalarına katılımları yüksek olan genç mimarların geçmiş dönemlerde katılan yarışmacılarla aralarındaki yaklaşım farkları’, ‘Katılımcıların yarışma süreçlerindeki, iş alma, ödül kazanma ve mesleki gelişim gibi konularda birbirleriyle farklılaşan yaklaşımları’ başlıklı konular ele alındı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)