EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

''Uzay Gemisi'' Apple Binası Açıldı

Apple’ ın merakla ve ilgiyle beklenen yeni merkezi olacak olan California Cupertino bölgesinde inşa edilen Uzay Gemisi adlı kampüsü açıldı. 75 dönümlük arazi üzerine kurulu, tiyatro salonu cafeler içeren kampüs devasa bir yapı olarak sergileniyor.

Kampüs tasarımına yönelik yolculuk, Steve Jobs’un günlük karmaşayı dikkatli bir tasarıma dönüştüren ürünler yaratma mirasının da izlerini taşımaktadır. Apple’ ın Sonsuz Döngü Merkezi’nden yaklaşık bir mil uzakta bulunan uzay gemisi sekiz yıllık yapım aşamasından sonra açıldı.

2.8 milyon metrekare camdan oluşan halka biçimindeki yapı  dünyanın en büyük kıvrımlı cam panellerine sahip olduğu için benzersiz bir kimlik taşıyor. Cephe yapımı için Seele Grubu ile birlikte çalışan IVE ve Foster + Partners, binayı kuşatan eğimli ve güvenli camlar ile 45 fit uzunluğundaki panelleri üretme üzerine çalıştılar.

' Şaşırtıcı bina , Uzay Gemisi Yeryüzüne İndi ’   Steve Jobs

Sürdürülebilir enerji kaynakları ile çalışacak şekilde tasarlanmış ‘nefes alan bir bina’ olarak tanımlanan bina yapısındaki emiciler sayesinde herhangi bir deprem sırasında 4,5 feet hareket edebilme esnekliğine de sahip.

Apple kampüsü  yapımı sırasında kampüs bahçesine kuraklığa dayanıklı 9000 ağaç dikilecek.  Merkezde  12.000  çalışan için çalışma ve sosyal alanlar yaratılmış. Kaliforniya kırsalındaki uzun yürüyüşlerinden sonra ortaya çıkan bu teknoloji ve çalışma merkezinin iş merkezlerinin yapımı için yeni bir ilham getireceği bekleniyor.  Apple CEO’ su Tim Cook kampüs üzerine düşüncelerini ‘ bu yüz yıllık bir karardı’  olarak açıklıyor.

‘Bu ölçekte cam yapı yapmak teknik olarak şaşkınlık olsa da, bu bir başarı değildir. Başarı, bu kadar çok insanın bağlanabileceği, işbirliği yapabileceği, yürüyebileceği ve konuşabileceği  bir bina yapmaktır. ‘’ Jonathan Ive, Apple Tasarım Başkanı 

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)