EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Işıklar Yapı Ürünleri’nden Evlerinizi Kaplayan Zırh; “Ekoklinker”

Geçtiğimiz günlerde yaşanan kasırganın ardından ortaya çıkan siluet herkesi düşündürdü. Adeta mavzere maruz kalmış gibi görünen binanız dış çevreden gelebilecek her türlü tehdide karşı güvende mi? Gerçek bir ‘izolasyon’ sağlıyor musunuz? İzolasyona yalnızca ısıyı korumak konusunda mı ihtiyaç duyuyoruz?

Son yıllarda dış cephe sistemlerinde oluşturulan tuğla duvarlarının arasındaki boşluklar ekstrüde polistren köpük, ekspande polistren köpük, perlit ve cam yünü gibi malzemeler kullanılarak dolduruluyor. Bu tür duvar sistemleri yapılara önemi göz ardı edilemeyecek düzeyde konfor sağlıyor. Bu tür bir cephe sistemiyle, özellikle genel bir korumaya ihtiyaç duyuyorsanız; dış duvarlarda ısı, iç duvarlarda ses performansını arttırabilirsiniz.

Işıklar Yapı Ürünleri, 2 yıllık AR-GE çalışmalarının sürdürülebilir sonucu olan, aynı zamanda yanmaz yalıtım malzemesi görevi üstlenen Ekoklinker ile yalıtım konusunda akılcı bir duruş sergiliyor.

Ekoklinker, modern binaların tüm gereksinimlerini karşılamak üzere geliştirilmiş, kendi başına ısı yalıtımı sağlayarak enerji verimliliğini maksimumda tutan, aynı zamanda ses yalıtımı konusunda oldukça yetenekli yanmaz bir yapı elemanıdır. Üstün teknoloji ürünü olarak; aynı zamanda binanızın zırhı görevini de üstlenmektedir. Esnek planlama ve çalışmaya izin verdiği gibi, ekolojik hassasiyete sahip sürdürülebilir yapısıyla geleceğin inşaat teknolojilerinde insan yaşamını kucaklayan ürün olarak anılıyor. 

Kendinden yalıtımlı kil esaslı tiplerine göre farklı yoğunlukta üretimi mümkün olan mineral yün dolgulu klinker yapı elemanı olan Ekoklinker, duvar sistemini oluşturduğu yapılarda gerekli izolasyonu tüm paydalarda sağlayabilecek teknolojide. Isı ve ses yalıtımının yanında doğal afetlere karşı da güvenilir bir koruma oluşturuyor.

Ekoklinker ürünlerinin oluşturduğu yapı kabuğunu dış duvarlar, binaların ara bölmeleri, komşu duvar uygulamaları olarak sınırlandıramayız. Bahçe duvarları ve perde duvarlardaki yalıtım performansının yanında klinkerin sağlamlık özelliği sayesinde aynı zamanda bir güvenlik elemanı görevini de üstleniyor. Bu dayanıklılık nitelikleriyle tüm afet tiplerine karşı tam kapasiteli bir koruma sağlayan ürün olma özelliğini de taşımış oluyor: Ekoklinker-20 ve Ekoklinker 20/S ürünleri ile yüksek ısı yalıtımı sağlarken, binaları yuva yapan güvenlik ihtiyacını uzun ömürlü bir cephe sistemi olarak karşılamış oluyor.

Tüm bunların yanı sıra Işıklar Yapı Ürünleri, %100 doğal ve kil içerikli ürünler ile yapıların ömrünü uzatmayı hedeflemektedir. Gerek Kaplama Tuğlaları gerekse de Pres Tuğlaları ile birçok yapıya hem dış mekan kullanımı hem de iç mekan kullanımında hayat veren Işıklar, ‘üretimde yüksek kalite’ ilkesi ile çıktığı yolda başarısını her geçen gün arttırarak devam etmektedir. Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)