EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Geleceğin Akıllı Şehir ve Binaları Bursa Nilüfer'de Ele Alındı

Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen "Akıllı Şehirler, Akıllı Binalar: 21. Yüzyılda Mimari ve Teknoloji" konulu sempozyuma katılan mimar, tasarımcı ve akademisyen Güvenç Özel, ABD'de yapılan uygulamaları anlattı. Özel, teknolojik gelişmeler sonucu insan hayatının çok farklı açılımlara yöneleceğini söyledi.

Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen "Akıllı Şehirler, Akıllı Binalar: 21. Yüzyılda Mimari ve Teknoloji" konulu sempozyum Nilüfer Belediyesi Halk Evi'nde Nilüfer Barış Meclisi'nde gerçekleşti.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediye Meclisi Üyeleri, Nilüfer Belediyesi'ndeki ilgili birim çalışanları ve TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi üyelerinin de katıldığı sempozyumda ABD Los Angles'da çalışmalarını sürdüren mimar, tasarımcı ve akademisyen Güvenç Özel konuşmacı olarak yer aldı. Güvenç Özel sunumunda, ABD'deki çalışmalarının yanı sıra interaktif mekanlar, akıllı şehir-ulaşım, robotlarla inşaat ve sanal gerçeklik konularındaki uygulamalara yer verdi. Mimaride son 20 yılda devrim yaşandığını kaydeden Özel, "Mimaride artık teknolojiyle bağlantılı olarak farklı açılımlar yer alacak. 

Teknoloji sayesinde fikir ve düşünceler mimaride artık ön plana çıkacak. Sensörler sayesinde insan düşüncesiyle mekânlar ihtiyaca göre şekil değiştirecek. Son yıllarda teknoloji ve sanal dünya artık yaşamımızda vazgeçilmez hale geldi. Beklentiler mekânlar ve yaşanan ortama göre şekillenecek. Otomobiller insansız sürüşe geçecek. Böylece otomobilleri direksiyona geçmeden ulaşım aracı olarak kullanabileceğiz. O zaman tasarımını farklılaştırarak ihtiyaca göre mekana çevirmeliyiz. Örneğin uyuyabileceğimiz, ofis gibi kullanabileceğimiz ortama çevirebiliriz" dedi.


Kaynak:bursadabugün


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)